Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rušení na SHF

6. 10. 2008

   V průběhu SHF 2008 jsem zjistil , že blízké stanice na pásmu 23cm jsou slyšet na více kmitočtech a úroveň rušení je velmi vysoká . Zejména OK2KYC byli po celém pásmu . Tato stanice však vysílá z vedlejšího kopce a její signál je na úrovni S9+60 (hi) a tak mi nepřipadalo toto rušení až tak nenormální . V průběhu závodu si však i OK2KYC stěžovala i na rušení od nás , OL9W . A tak začalo bádání .

   Musím přiznat , že následující řešení není z mé hlavy , Josef OK2SBL tento problém již zná a to ještě z dob působení OL9W z Lysé hory - JN99FN . Přišel na to, že nahradí - li záporné předpětí vyráběné v transvertorech DB6NT pomocí měniče s 7660 předpětím získaným klasicky , problém je vyřešen . Tož abych pravdu řekl , nevěřil jsem mu . Josef má však tak všechno zařízení upraveno , předpětí vede spolu s napájecím napětím a ovládáním k transvertorům .

   Po SHF 2008 mi to však vrtalo v hlavě . A protože společně s bratrem Tondou , OK2VMC přemýšlíme o další stavbě nového zařízení pro SHF pásma , začal jsem zkoušet . Musím přiznat , že Josef měl pravdu . Stačilo si udělat majáček , přes proměnný útlum nastavit na RX sílu signálu odpovídající síle nejsilnějších stanic při provozu a ejhle , rušení je tu . Nahradil jsem předpětí z lin. zdroje -5V , znovu vše zapnul..... A je to ...... Rušení je pryč , mimo kmitočet majáčku relativně klid . A je jasné , že tento problém s předpětím získávaným pomocí měniče je- li patrný  na straně RX , projeví se i na straně TX příslušného transvertoru .

    Vřele doporučuji tento jednoduchý ověřovací pokus provést všem stanicím , které mají problémy s rušením od silných sousedů a používají transvertory DB6NT případně podobné konstrukce . A jdu měnit koncepci nového zařízení...... do prčic, mám já vůbec k dispozici v propojovacím kabelu tolik drátů ?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nic noveho

(bpr, 7. 2. 2014 11:00)

nic nového na to jsme přišli už na lyse

SHF rušení

(Jarda OK1DSO, 7. 7. 2010 12:27)

Ano máš pravdu v dřevních VHF dobách amatérských jsme takto poslouchali CW na radia s A3.Na AVC jsme přpojili 1khz osilátor, udělali si z A1 krásnou A2 a už to jelo
P.S. Používali to i profesionálové a courající kmitočet tomu nevadil.