Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ale jo, šlo to i výše - 47 GHz

   Tak jak jsem se už kdysi dříve vyjádřil, pro starší pány jako jsem já, jsou vhodnější ty vyšší kmitočtové pásma, ono to šílenství na 2m i na 70 cm už je dost unavující, vlčáků je tam mnoho, každý chce vyhrát a mele se to tam hlava nehlava. A tak jsem se kdysi dal na 24 GHz.  No jo, pásmo je to pěkné, což o to, jenže zase těch protistanic není tak moc, za chvilku je v závodě hotovo a nudit se přece nebudu. Tak teda padlo rozhodnutí rozšířit tyto "žížalky" ještě o nějaké to pásmo. Nejblíž je 47 GHz a tak jsem se vydal hledat rozumy k Edovi 2BPR, nějaké jsem taky vytáhl z druhého Edy 1EM, nějakou literaturu jsem sehnal, něco spočítal (hlavně kolem antény a ozařovače) a dal se do toho. Vlastní transvertor není moc zajímavý, OCXO vynásobené někam kolem 12 GHz, trochu zesílit, pak další násobič, vyrobený signál nějakým způsobem přivést na směšovací diodu spolu s MF, no a to co z toho vznikne pak navázat do vlnovodu a přivést na ozařovač parabolky. To se jakž takž povedlo a pracovní signál měl "úžasný" výkon, něco kolem 1mW DSB, což dávalo předpoklad, že na pracovním kmitočtu by mohlo být něco kolem 0,2 mW výkonu. Moc jsem tomu ale nevěřil, teda tomu, že se s tím dá něco udělat, ale nehodil jsem flintu do žita a vyrobil k tomu ještě i anténu, aby to teda bylo kompletní. Všechno jsem to dodělal ve čtvrtek před PD. No a plný zvědavosti jsem společně s bráškou Tondou, 2VMC vyrazil na Radhošť, kde společně s OL9W jsme se chtěli tohoto závodu zůčastnit. Jenže.... mlha, horizontální déšť, zima.... tak mizerné počasí jsem ještě v tomto období na horách nezažil. Přes to všechno jsme přece jen 24 a 47 GHz osadili na stožár a i když jsem nevěřil, že nějaké spojení tady uděláme (grafy útlumu tras při dešti a mlze které jsem kdesi shlédl nedávaly naději na cokoliv), stožár jsme v dešti postavili. No a PD začal. Nebudu se zde rozepisovat co a jak, výsledky jsou již známé, jen chci říct, že jsem byl dost překvapen. Na 47 GHz dvě spojení na 100km, další tři na kratší vzdálenost.... jo, šlo to. Jen je škoda, že František 2QI to trochu potento.... ve spojení mi dal report 598, nějaký brum se nám tam vloudil jak nám s omluvou sdělil )), což je možné, na to budeme ještě muset kouknout. Ale do denníku napsal 599... a tak jedno spojení bylo škrknuté a tím pádem jsme klesli v konečném hodnocení z původního 1 místa v kategorii MO  na místo druhé. Paradoxně Františkovi bylo ale spojení s OL9W započítáno a má nás zároveň i jako ODX )))) . No jo, co se dá dělat, už je to taky dědek jako já a na zmatky má taky nárok ))).

   A co dál? No nejblíž je 76 GHz, tak uvidíme ))

  

eda---24ghz-002.jpg

Ozařovač 47 GHz

eda---24ghz-003.jpg

 Mechanismus elevace antén. Musel jsem udělat protože některé stanice na kopečky nejezdí a z Radhoště jsou v elevaci cca -4 až 5 stupňů a při vyzařovacím diagramu použité antény bych prd slyšel )).

eda---24ghz-005.jpg

 Detail ložisek a uchycení na stožár.

eda---24ghz-006.jpg

 Parabolka pro 47 GHHz, průměr 45 cm.

eda---24ghz-007.jpg

 Vpravo 24 GHz, vlevo 47 GHz.... 76 GZh by se ještě vlezlo..)))

eda---24ghz-008.jpg

To celé na stožárku 6m.

eda---24ghz-009.jpg

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Gratulace a pozdravy

(Marek OK2VVD, 17. 1. 2012 11:11)

Ahoj Pepo !
Jsem rád, že dále tvoříš žížalky a do toho Ti přeji mnoho úspěchů a hodně funkčních zařízení. Bu se muset za vámi stavit na Radhošť.73 !

Váha

(Jano OM3ID, 17. 12. 2011 22:12)

Mám 8m stožár ,na nem 6 anten ale skuste to zvážit a stavať stožár bez pomoci dalšej osoby. Jezdím sám. A tak horné pásma zatím v útlmu.

Blahopřání

(Eda OK1EM, 27. 9. 2011 0:21)

Blahopřeji k zařízení a spojení,i když počasí bylo naprd.