Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mám to vůbec za potřebí ? - SHF Contest 2008

10. 6. 2008

    " Máš to vůbec za potřebí ? " Touto větou mne přivítala má paní bytná když jsem vystupoval v neděli večer z auta po návratu z Radhoště . Abych pravdu řekl , nedivil jsem se jí . Promočený až na kůži , voda ze mne crčela , výraz tváře strhaný , vlasy rozcuchané ... Ale po pořádku.

   Na nejvyšší kopec Valašského království , Radhošť , jsme tentokrát vyjeli společně s bratrem Tondou OK2VMC až v sobotu dopoledne . Málo pásem , málo stavění , však to do začátku závodu stihneme . Po desáté dorazil zbytek party z OK2KRT a OL9W . A začal cvrkot . Vybalit Obludu  t.j. obytnou Avii , postavit stožáry zkompletovat zařízení , rutinní práce jako před každým závodem . Ještě asi týdem před závodem jsme se s Ivem , OK2BDQ , domluvili , že zařízení pro  23 a 13 cm (parabolu 1,6m včetně příslušných transvertorů) , dostaneme do výšky cca 19m . Ivo a jeho táta Josef OK2SBL vyrobili novou kabeláž a bylo to . Kupodivu , všechno do sebe pasovalo, nic nechybělo , všechno fungovalo  ))) . Za hřmění a poprchávání byl stožár vztyčen , z druhé strany Avie jsme postavili druhý nižší (cca 9m) taky plně osazený paraboloou 1,4m včetně zařízení 23 a 13 cm pro druhé pracoviště . Asi 30m od Obludy zkompletovali zařízení pro 3 a 9 cm Jarda OK2UYU a Luděk OK2PKD .

   Závod začal normálním tempem a jako všechny závody v tomto roce pod značkou OL9W .  Na pracovišti č.1 Saša OK2VYG společně s Alešem OK2MWR na 23 cm , na pracovišti č.2 já s bráškou Tondou na 13 cm . Kluci domlouvali vyšší pásma , všechno fungovalo , pohoda . Tak jsme vydrželi nějakou hodinku . V průběhu se ale ukázalo, že druhé pracoviště je vlastně zbytečné . I když na 13 cm zde byl k dispozici vyšší výkon , cca 50W , domluvené spojení na 13 cm šly bez problémů dělat i z pacoviště č.1 a to pouze  s šesti W . Spojení přibývala , nálada stoupala, všechno je OK. A tak jsme vydrželi až do konce závodu )).

   Na 3 a 9 cm se kluci taky činili . Až k nám bylo slyšet syčení RS na 3cm . Jenže fofr na těchto pásmech Jardu s Luďkem poněkud unavil a tak to večer zabalili a šli odpočívat . Jak se později ukázalo , byla to škoda , v noci a nad ránem byla po těchto pásmech docela velká poptávka , hlavně z DL , a myslím, že celkové skóre mohlo být o dost vyšší .

   Blížil se konec závodu a začalo lít jak z konve . No jo, jak jinak . V dálce hřmění , zvedl se vítr . Nečekali jsme až bude bouřka nad našimi hlavami , on ten devatenáctimetrový hromosvod není nic moc , fofrem jsme všechno sbalili a jedeme domů , sice unavení a mokří až na kůži , ale co . Vana s horkou vodou , dobrá večeře a třeba pohlazení od maminky všechno napraví . A jakou že to dostala na svou původní otázku odpověď ?  No přece " Ale jistě maminko , jinak bych to přece nedělal " ))).

   A tak to vypadalo přibližně na konec:

                BAND             QSO            BODY           ODX           CALL

                23 cm             110           30 830           854            DR5A

                13 cm              48            12 300           854            DR5A

                 9 cm               15             2 500            546            DL0GTH

                 3 cm               52            11 200           588            DL7QY

   Co dodat . Na 23, 13 a 3cm zatím nejlepší výsledek který se nám dosud z kóty Radhošť a vlastně vůbec , podařilo dosáhnout . Velmi příjemně překvapilo pásmo 13cm kde s pouhými 6W bylo nejdelší spojení s DR5A na vzdálenost 854 km . Jejich reakce na chatu , když jim Saša  po dokončeném spojení sdělil kolik že toho výkonu v anténě vlastně máme , nás hodně pobavila ))) .  Perfektně vyrobená anténa - práce Jožky OK2SBL , a umístění do dostatečné výšky zřejmě udělalo k naší spokojenosti své.   

   A co zlepšit ? Na zařízení je pořád co vylepšovat , nudit se nebudeme . Ale nejvíc se musíme asi polepšit v zázemí , konkurence , zejména OK2KYC a i OK2KJT podle dostupných informací značně před náma vede . Smažené tvarůžky u OK2KYC jsou pověstné , gril u obou taky . Tak uvidíme , jestli je doženeme i v této oblasti .

   Na slyšenou v PD 2008 . A koukněte na www.ol9w.com , Saša OK2VYG určitě přidá pár svých posřehů a poznámek )).