Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak jsem přežil PD 2010

5. 7. 2010

    Jak jsem přežil PD 2010 - no, můžu říct že jen tak tak, bylo to o fous. Ale vememe to po pořádku. Sešli jsme se v pátek ráno jako obvykle u Jardy, 2UYU na Horní Bečvě. Původní domluva před PD sice stanovila výjezd na Radhošť už ve čtvrtek v odpoledních hodinách, ale jak se ukázalo, byl to předčasný předpoklad, pracovní povinnosti některých našich členů se ukázaly silnější než naše chtění a tak teda v pátek ráno bylo to to pravé. A jak se ukázalo, bylo to dobře, když nic jiného, ušetřilo nám to minimálně jedno bolení hlavy po probdělém večírku ze čtvrtka na pátek hi. Takže nabalit Obludu bylo rutinní. Ale už při této činnosti mi bylo leccos dost divné. Různých trubek, antén a želez bylo nějak hodně. Je sice pravda, že v PD se obsazují všechny pásma které máme k dispozici, ale i tak jsem byl poněkud zaskočen tím množstvím, hi. Nakonec se všechno do Obludy vešlo a vyrazili jsme.

    Cesta na kopeček proběhla bez problémů, plně naložená Avie sice měla docela dost co dělat, nejen že táhla všechno to železo, ale ještě vezla v podstatě celý tým OL9W. A že členové OL9W nejsou žádná párátka se nakonec můžete přesvědčit i na fotkách ve fotoalbu. Na vrcholek Radhoště jsme dorazili před polednem. Vyložit vše nedělalo potíže a začala stavba anténních systémů. A najednou jsem pochopil, proč toho všeho je tolik za potřebí. Oni totiž ti dlouhovlnní VKV amatéři, (tím myslím ty, které nejvíc zajímá pásmo 2m, což jsou zejména Saša 2VYG, Roman, 2PWR a Aleš, 2MWR a částečně i Ivo, 2BDQ) od mé poslední účasti na PD před dvěma roky toho vymysleli docela dost nového a zejména v anténní technice toho hodně přibylo, hi.  Amatéři jedni, furt samé novoty a ptákovinky )))).  Ale jo, nakonec se dalo skoro všechno dohromady a do setmění jsme byli se stavbou antén pro 2m skoro hotovi. A jak to nakonec vypadalo se koukněte sem.

 pd-2010-017-2.jpg

    V sobotu dopoledne se nám podařilo dokončit stavbu anténních systémů. K tomu nám přišli pomoci jako už tradičně Mirek 2PPP, František 2BUZ a Marek 2NMZ. Dědkovská skupina (Josef 2SBL a já) přispívala jak mohla ale musím přiznat, že jsme "mladým" hlavně radili. No, zkrátka, kecali jsme do všeho co se zrovna dělo. A taky jsme každý dílčí úspěch zapili slivovičkou, což se prý musí pro zdar všech prací. Jo a taky jsme bděli nad bezpečností práce a tak..... hlavně těch ostatních, hi.  Zbývající práce ležely hlavně na Ivovi 2BDQ. Je totiž z největší části autorem téměř všech konstrukcí a to jak antén, tak i koncových stupňů, kabeláže, předzesilovačů, ovládání a vlastně všeho ostatního. Ivo na tomto odvedl neuvěřitelný kus práce a já si nedovedu představit (ač jsem lenivý jen málokdy), že bych měl takový rozsah prací odvést vlastíma rukama a navíc ještě za tak krátkou dobu. Klobouk dolů. A myslím si, že nebýt jeho nebyla by ani značka OL9W.

I Jarda 2UYU a Luděk 2KW se činili. Zažízení pro pásma 9, 6 a 3 cm prošlo jejich rukama  a značnou inovací a je radost se kouknout na úroveň zpracování a čistotu provedení. Zkrátka paráda..)))

    Do začátku závodu se v podstatě podařilo dát všechno dohromady. Jistě, nějaké problémy se vyskytly, ale nebyly zásadní a nijak nevybočovaly z normálu. Vše se podařilo vyřešit a PD začal. Cvrkot který nastal byl přímo úměrný celkové technické úrovni všeho zařízení, operátorské zručnosti operátorů atd..... )))))).  Zkrátka cvrkot byl značný, co mám povídat. Jěště že jsem se dal před časem na ty pravé " žížalky " a 24 GHz pásmo mi zcela vyhovuje, hi. Časem asi zkusím ještě kratší vlny, tj 47GHz, ani na tomto pásmu to nevypadá na vysilující vypětí vedoucí ke konci závodu pomalu ke zhroucení operátora tak proč ne, že ano...))). Uvidíme.

    V sobotu večer však přece jen došlo k trochu nemilé události. V průběhu MW před měsícem se nám odporoučelo zařízení pro 23cm. Josef 2SBL provedl opravu výměnou vadného PA modulu a proměřením celého transvertoru, vypadalo to na bezproblémový provoz ale chyba lávky, ta samá závada se opakovala opět. A je zajímavá, ač naše chytré mozky koumaly jak se dalo, příčinu se nám nepodařilo zjistit ani tentokrát. Takže Josef má na další dny postaráno o zábavu a vůbec mu ji ale nezávidím. Takže dědku, drž se a nepropadej beznaději, hi.

    Až tedy na 23 cm šlo vše jak má. Výsledky budou na Moravanech, nechám se překvapit. No a teď trochu povídání o tom, co jsem psal na začátku. Balení... neskutečné množství železa, rozebrat, naložit. Jednoduše se to řekne nebo napíše ale musím přiznat, že někdy v půlce balení se mi roztřepaly nevybíravým způsobem kolena, zatočila hlava, zamlžil zrak a nezbylo mi nic jiného, než se zašít, sednout si a nechat toho všeho. No jo, už nejsem nejmladší, zdraví je jaksi trochu na prd a doby kdy mi patřil svět jsou jaksi v nenávratnu. Ale s tím toho moc nenadělám. A tak zbytek party vše dobalil a naložil v podstatě beze mne. Tak, dobaleno a jede se domů..... Ale ouvej, Obluda nějak stávkuje či co !!!  Zkrátka i když jsme se všichni už viděli u maminek, nechce nastartovat. A zase je Ivo v pernamenci, zkontrolovat co se dá.... Pomohl Jarda a nakonec vše dostalo zprávný spád a směr, jedeme. Na Horní Bečvě vše vyložit a hurá domů. Já s bráškou Tondou 2VMC to máme do Rožnova kousek, ale kluci z Třince to mají ještě na nějakou hodinku a vlastně jak dojedou domů, můžou hned slavit pondělní státní svátky, hi, ale i tak jsme doma těsně před půlnocí. Ještě že jsou před náma ty svátky, myslím, že zbytek týmu by byl v případně bezprostředně nastalém pracovním procesu hned po PD značně k nepotřebě, hi. No a já se dám tak do pátku dohromady a bude to. Jen se mě tak tři, čtyři dny nikdo neptejte jestli na další závod pojedu, ano ?

Tak a to je velmi zhruba o našem PD vše. Ještě je třeba poznamenat že i tentokrát počasí vyšlo až neskutečně krásně, nálada byla výborná, slivovičky bylo tak akorát (to radši bez dalšího komentáře), na Radhošti se chystala v předstihu pouť ke svátkům Cyrila a Metoděje, tudíž některé stánky byly už v sobotu v provozu a opékané klobásky voněly po celém Radhošti, pivko bylo chlazené a dobré, teplota ovzduší tak akorát.... zkrátka POHODA ...))))

 PD 2010 se účastnili : Ivo OK2BDQ, Luděk OK2KW, Jarda OK2UYU, Aleš OK2MWR, Roman OK2PWR, Alex OK2VYG, Josef OK2SBL, Tonda OK2VMC, Marek OK2NMZ a moje maličkost - Pepa OK2STK. V průběhu soboty značně pomohli se stavbou anténních systémů a nejen s tím Franta OK2BUZ a Mirek OK2PPP.

P.S.: Schválně zde jmenuji celou sestavu. To z důvodu toho, že jsem si na netu na několika místech přečetl různé stesky o tom, jak je to vše náročné, jak chybí lidi, jak to už nejde a podobně. Tak nevím, ale můj názor je asi takový.... tož prd pánové.... 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky PD 2010

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ahoj dědo

(ok2biq, 6. 7. 2010 21:31)

Pepo tak jsem nevěděl že jsi takovy spisovatel ale aspon mam překled jak to tam bylo ...gratuluji celemu kolektivu kdo tam postavil ty krasne anteny
a určitě take tam udělali pěkny vysledek...
Jenda OK2KZT/OK2BIQ