Jdi na obsah Jdi na menu
 


2. subregionál 2008

8. 5. 2008

   Tak jsme si zase zazávodili  )). Tento rok, podle domluvy členů OK2KRT, společně s OL9W pod touto značkou. Jarní počasí stačilo zlikvidovat zbytky sněhu v Beskydech a tak rozhodnutí bylo jednoduché, jedeme na Radhošť. Slovo dalo slovo, kdo co měl připravit bylo dohodnuto předem, termín výjezdu byl stanoven na pátek dopoledne. Jenže....

   V pátek ráno začaly drnčet telefony. 2m zařízení není zatím v provozu, neustále se na něm pracuje. V poledne - stav nezměněn. Blížil se večer a nervozita stoupala, telefony byly neustále v pernamenci. Kolem osmé večer padlo rozhodnutí, jede se zítra ráno. Bude sice málo času na pokec s přáteli, bude méně štamprliček ale co se dá dělat.

   Sobota ráno, telefon do Něbor. "Jak to vypadá??" Odpověď byla uspokojující. "Balíme a za chvilku jedem!" Bezva, než dojedou Bubíkovci je ještě chvilka na dobalení, cigárko.... Sešli jsme se a jedem, směr Horní Bečva. Dobalíme zbytek zažízení, Ivo nastaroval Obludu (tak nazval obytnou Avii zařízenou pro provoz) a honem na Radhošť, času je málo. Na Radhošti už nás čeká Jarda 2UYU a Luděk 2PKD, jeli v pátek podle původní domluvy.

   Cesta na kopec proběhla bez problémů. Ale ouha, všude mlha, mrholení přecházející chvílemi v déšť. Teda jo, meteorkáři neodvedli tentokrát dobrou práci, slibovali na tento víkend úplně něco jiného ((. Ale co se dá dělat, vybalujem. Jarda s Luďkem v předstihu zajistili napájení z rozvodné sítě, tato starost je teda z krku. Rozmístit auta, vybalit stožáry a antény, roztáhnout kabely pro síť a internet bylo dílem chvilky. Mezi vybalováním jsme se dozvěděli, co bylo příčinou spoždění. Ivo se Sašou se rozhodli vylepšit zařízení pro 2m a to tak, aby bylo možné pracovat do více směrů. To ale znamenalo udělat nové PA s GS35 ve třech provedeních, nové ovládání, nové třífázové zdroje, plno bižuterie kolem, zkrátka práce bylo mnoho a ruk málo, kluci se před termínem závodu moc nevyspali hi. S ovládáním pomohl Josef ale i tak toho bylo docela dost. No nevadí, teď jen honem všechno postavit a zprovoznit....

   Šlo to. Jarda s Luďkem měli pracoviště pro 9 a 3 cm za chvilku hotové, já s bráškou Tondou jsme dali dohromady pracoviště pro 23 a 13 cm. Mezi tím dorazili i kluci z OK2KRT a to Tonda 2DW, Franta 2BUZ, Marek 2NMZ, Mirek 2PPP a Zbyněk 2ZOW. Rukou přibylo a bylo to znát. Poseldním dorazivším účastníkem byl Roman 2PWR. Ten to z nás má na Radhošť nejdále a taky prý měl večer v pátek nějaké hejhulá a tak se mu špatně vstávalo hihi....

Vysílat do tří směrů není jen tak jednoduché, znamenalo to postavit tři anténní systémy a to dvakrát dvojče a jedno čtyřče, všechno na dost vysokých stožárech, cca 18m. K tomu antény pro 70 cm, dvojče, taky 18m vysoké.... Zkrátka, začátek závodu jsme na 2m a 70cm trochu prošvihli, na těchto pásmech bylo vše hotovo až kolem šesté večer našeho času. Ale stálo to za to, spojení začala přibývat jako nikdy před tím a frmol na 2m dosahoval intensity dobře vybavených stanic v závodech na KV hi.

O celkovém průběhu a dosaženém výsledku se zmiňovat nebudu. Výsledky jsou nakonec zveřejněny na http://vkvzavody.moravany.com . Jen se zmíním o tom, jak se mi provoz na jednotlivých pásmech jevil.

2m - zařízení špičkové, Ivo, Saša, Josef a všichni kdo na něm makali odvedli dobrou práci. PA 3x GS35, antény 2x dvojče a jedno čtyřče a mnoho dalšího železa a kabeláže hi. Přes to, že celá sestava nebyla ještě vyzkoušená a v tomto závodě to byla premiéra, pracovala po celou dobu jen s jednou poruchou která přinesla malé zdrženía a šla odstranit. Dosáhli jsme na tomto pásmu zatím nejlepšího výsledku z této kóty. Takže doladit maličkosti a bude to OK..))

70cm - použito standartní vybavení OL9W a to PA s GS35, dvojče antén. Tady nás potkala trocha smůly. Nevydržel anténní koaxiál a propálil se. Ona ta GS35 toho umí docela dost hi, zřejmě ne stoprocentní PSV tomu pomohlo a bylo to, současně s tím vzasl za své i předzesilovač. Zdržení, objevit příčinu, sundat antény, zapojit nový svod a to jen na jednu anténu z dvojčete, znovu postavit bez předzesilovače a s dlouhým koaxiálem.... Zkrátka tentokrát to nebylo bez problémů a výsledek je trochu slabší než normálně. Ale neva, vše se dá opravit a příště už to bude na bednu třeba )).

23 a 13 cm - anténa parabola 1,6m, vyrobil Josef 2SBL, dále nová sestava, výkon na obou pásmech cca 50W. Zkonstruoval Tonda 2VMC za přispění Jardy 2UYU a tochu mé maličkosti. Zařízení nebylo dosud v provozu a ukázalo se, že je třeba na něm ještě pracovat. 13cm pracovalo standartně, ale na 23cm se projevila menší citlivost RX části a koncem závodu přestal TX dávat výkon . Co mohlo odejít? To zjistíme až doma. U RX je to jiné, řešení je známé a domluvené a na příště se polepšíme. Dosažený výsledek něco přes 50 spojení neodpovídal zatím našim možnostem a kótě.

9 a 3cm - 9cm zkonstruoval Jarda 2UYU, zařízení pracovalo bez problémů, co slyšel, to udělal. Výkon kolem 15W je dost na tomto pásmu, anténa vyhovující, není co dodat. Luděk na 3cm zvedl výkon na 1W a použil novou anténu. Nebyl však s ní spokojen a chystá jinou. Takže uvidíme jak to bude frčet příště )).

   A na závěr. Dokončeno, sbaleno a večer v neděli honem domů. Myslím, že v celé sestavě vládla celkem spokojenost, odhalili jsme nedostatky, domluvili řešení, celkový výsledek také není špatný. Takže pánové, těším se na setkání na Radhošti v příštím závodě ))

   2 sub. se zůčastnili : Josef 2SBL, Ivo 2BDQ, Aleš 2MWR, Saša 2VYG, Roman 2PWR, Tonda 2VMC, druhý Tonda 2DW, Jarda 2UYU, Luděk 2PKD, Marek 2NMZ, Franta 2BUZ, Zbyněk 2ZOW, Mirek 2PPP a já 2STK ..... kruci, to je ale silná sestava.)))))))

--------------------------------------------------------------------------------------

 

   O dva dny později:

   Uff, je to tady. Koncový tranzistor transvertoru 23 cm odešel do polovodičového nebe. A náhradní není. A sezona je v plném proudu. Tak nevím....((((   

 

Náhledy fotografií ze složky 2 subregionál 2008