Jdi na obsah Jdi na menu
 


1. Subregionál 2014

   Tak a máme to za sebou. Jen z celé naší snahy mám hodně rozporné pocity. Ale po pořádku. V pátek před závodem jsme se sešli na chatě OK2KRT na Hlaváčkách, což je kopeček kousek nad Rožnovem pod Radhoštěm. Teda chata by snesla daleko větší návštěvu, ale je nás celkem málo a na tyhle závody na VKV je nás ještě méně. S bratram Tondou, 2VMC, jsme vyrazili z Rožnova kolem páté odpoledne, bylo třeba vymrzlou chatu trochu ohřát aby naši kolegové nestratili chuť a náladu vůbec něčeho dalšího se účastnit. Za hodinku dorazil Saša, 2VYG. Takže bylo už teplo, Saša dovezl okusit něco v tekutém stavu z jeho loňské úrody švestek . Otevřeli jsme lahvinku a v očekávání dalších příchozích jsme v družném hovoru setrvali. Za nějakou dobu  ( v tomto bodě se mi už dost těžko dává dohromady časový postup , hi ) dorazil Luděk 2PKD a zbytek našeho týmu, t.j.Ivo, 2BDQ a Aleš, 2MWR. Tím byl soutěžní tým OL9W kompletní . No, moc nás tedy není . Tento závod jsme si ale řekli, že se budem účastnit v rekreačním tempu a toto "rekreační tempo " spočívalo v tom, že bylo vynecháno pásmo 2m a na 70 cm bude stavěn pouze jeden anténní systém a použit pouze jeden PA . Zbytek pásem , to znamená od 70 cm po 76 GHz pak v běžné setavě , 9 pásem a šest operátorů , no co , nebudu naříkat , nikdo z nás se už neokotí tak je to vlastně stálý a pro nás normální stav . Tuto poznámku sem píšu jen pro to, že nářky některých jiných kolektivek a to že " nejsou lidi" a podobně by měly být spíše uváděny pravdivěji a to " nám se nechce" . Rekreační tempo rovněž spočívalo v tom, že jsme letos pro tento závod zvolili místo Radhoště kótu Díly , což je vršek nevýrazného kopečku jen o nějakých pár desítek metrů od naší chaty na Hlaváčkách . Radhošť nám neuteče a v příštím soutěžním dějství ho určitě znovu využijeme . ( To se ale ještě uvidí přejde li mne zlost - viz dále ) . Zbytek dne proběhl v družné zábavě a po "čas mojí služby se nic vážného nestalo  " hi.

   Druhý den nezvykle ráno jsme se vypravili na námi zvolené stanoviště . Ráno slibovalo pěkný den , sluníčko , sice dost chladno a větrno , ale bez mlhy , deště či sněžení a jiných nepříjemností . Kolegům sice poněkud poklesly koutky úst když se rozhlédli po okolí a zajména Aleš , 2MWR a Ivo , 2BDQ , nabyli dojem, že pokoušet se někam odtud dovolat bude zcela marná snaha , Ono šíření VKV a MW vlnění má určité fyzikální zákonitosti a tohleto znásilňování , které jsme se snaili uvést v život , nevěstilo nic dobrého .  Z ostatních hledisek byla ale kóta vybrána velmi odpovědně . Místa dostatek , velmi pěkná hospůdka s dobrou kuchyní 50m vedle , třífázový rozvod NN k dispozici , ochotný a příjemný majitel včetně personálu hospůdky , zkrátka co víc si přát .

K vlastnímu závodu se zde nebudu rozepisovat . Spojení přibývala úměrně kvalitě stanoviště , zkrátka nic moc . A při té bídě mne navíc překvapil přístup některých borců k ostatním zůčastněným snaživcům . Některým bylo zima a tak to sbalili během půl hodinky ( jako by neexistovalo teplé prádlo ) , někteří radši nevyjeli vůbec . Někteří se nedostali na kótu , našli se i takoví, kteří nevyjeli protože to někteří sbalili během první půlhodinky , někteří avizovali , že budou na pásmu až v neděli před koncem závodu atd. atd. Takže nastala paradoxní situace , do nedělního dopoledne byly na Moravě v Beskydech , t.j. v dosažitelné vzdálenosti pro MW na pásmu 24GHz v provozu celkem 3 stanice, každý z nich měl v denníku zapsány 2 soutěžní spojení a zbývající čas jsme si krátili klábosením na FM o věcech možných i nemožných . Aby jsme aspoň zapsali pásmo 47GHz tak jsme na protistanici museli počkat 22 hodin než vyjel kolega na své stanoviště !!!  A to v zimě a větru . Tenhle přístup některých kolegů mne přivedl k úvahám má li to veškeré pachtění vůbec smysl , zda by nebylo rozumné přenechat kmitočtové pásma komerčnímu využití , třeba by si někdo aspoň trochu namastil kapsu když už to amatérská komunita nedokáže využít ani pro zábavu a koníčka . Takže jsem na vážkách, zda li se příštího pachtění vůbec zůčastním . A jestli ano , tak to nebude  z Beskyd a z Moravy , kouknu se do výsledků a jestli uvidím , že někde , třeba v Čechách , nebyli amatéři tak leniví a stálo jim za trochu námahy a nepohodlí zůčastnit se závodu a to nejen pro radost vlastní , ale i pro radost a zábavu ostatním jim podobným , tak se vydám k nim blíže aby nás bylo trochu více . Na Moravě jsem skončil . Jen bych ještě chtěl poděkovat těm dvěma , kterým stálo za to být v době závodu na pásmu po celou dobu . Byli to OK2VJC a OK2BPR . Zejména Pavel , 2VJC ,  v zimě a větru , ne zcela zdráv a mlád , má moji úctu . Zbytek stojí za prd .

Pepa

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář